Co to są żarówki LED?

Technologia LED ostatnimi laty zdominowała rynek oświetleniowy i nie można się temu dziwić, znając jej wydajność i prostotę. Niżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w przypadku żarówek LED.
Nazywa się tak żarówki złożone z diod elektroluminescencyjnych. Wyróżniają się niskim poborem energii i długą żywotnością w stosunku do swoich żarowych odpowiedników. Modernizacja oświetlenia na LED może więc przyczynić się do znacznej oszczędności przy opłatach za prąd.

Żarówki LED – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Należy wiedzieć, że żarówki LED nawet przy niewielkim poborze mocy emitują sporo światła, dlatego nie warto kierować się standardami (względem mocy) znanymi ze starszych rozwiązań. Do tego – tak jak w przypadku każdej żarówki – trzeba zwrócić uwagę na gwint. To nie wszystko, ponieważ żarówki LED często emitują zimne światło, dlatego warto zwrócić uwagę także na temperaturę barwową, wyrażoną w Kelvinach.

images

Jak przeliczyć moc żarówki LED?

Uznaje się, że żarówki LED są około 8 razy efektywniejsze od tradycyjnych żarówek. Tak więc np. żarówka LED o mocy 5 W będzie odpowiednikiem żarówki zwykłej o mocy 40 W. Jest to jednak ogólne założenie, dlatego warto też zwracać uwagę na ilość emitowanego światła (podaną w lumenach).

Gdzie wyrzucać żarówki LED?

Należy wiedzieć, że mimo nietoksyczności, żarówki LED nie mogą być wyrzucane razem ze zwykłymi śmieciami. Należy je umieszczać w wyznaczonych do tego pojemnikach. Można je też oddawać w punktach zbierających elektrośmieci. Często sklepy z żarówkami oferują też oddanie starej żarówki LED przy kupnie nowej.
image

Jak dobrać żarówki LED?

Wszystko zależy od zastosowania. Jeżeli chodzi o oświetlenie LED w biurze, to należy kupować produkty spełniające normy prawne. Biurka pracowników powinny być oświetlone na poziomie 500 lx (lumenów na m2), a otoczenie przynajmniej 300 lx. Warto zwracać uwagę też na takie parametry jak współczynnik oddawania barw, jak i np. odporne konstrukcje, kiedy w pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność lub spore zapylenie. W przypadku biur ważna jest też neutralność temperatury barwowej. Chodzi o to, by wzrok się nie męczył podczas pracy.

Dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu?

Powodem może być dioda podświetlająca włącznik/wyłącznik. Przez to żarówki LED mogą emitować delikatne światło. Wystarczy taką diodę wymontować. Problem dotyczy też sytuacji, w której włącznik nie rozłącza przewodu fazowego, a tylko neutralny. W skrajnych przypadkach uszkodzona jest instalacja elektryczna.
Sprawdź oferte